Zamek Korfantów

zam (18)Zamek Korfantów wraz z osadą otwartą funkcjonował już we wczesnym średniowieczu jako siedziba szlachecka. Potwierdzają to ślady działalności człowieka odkryte na jego terenie podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 60. XX w., były to fragmenty ceramiki średniowiecznej, węgielki drzewne, kości zwierzęce, kawałki cegły palcówki oraz zaprawy wapiennej. Śladem tamtego okresu są zachowane wątki murów ze strzelnicami kluczowymi w ścianie oficyny południowej.

Gruntownie przebudowany na przełomie XVI i XVII w. w stylu renesansowym. W przeszłości wraz z przedzamczem posiadał charakter obronny. Obecny kształt zamek uzyskał w XIX w. W początkach XX stulecia, przeprowadzono kolejne prace budowlane, które nadały kasztelowi cechy neogotyckie. 

Budowla usytuowana jest na północno zachodnim skraju miasta, na niewielkim wzniesieniu, na rzucie podkowy o trzech skrzydłach zamykających czworoboczny dziedziniec wewnętrzny, otwarty od zachodu. Od wschodu układ zamyka dziedziniec zamkowy, z budynkiem bramnym i oficynami. Współcześnie dostosowano je dla potrzeb mieszkaniowych. Po wojnie opustoszały pałac stał się łatwym łupem  dla wszelkiego rodzaju szabrowników. W latach 60. XX wieku była to już ruina. Wówczas to postanowiono zamek odbudować, przywracając mu wygląd renesansowy.

Przy braku wyposażenia wnętrz, na uwagę zasługują pewne elementy architektoniczne. Przede wszystkim trzy późnorenesansowe portale: jeden wewnętrzny i dwa zewnętrzne.

Do 1945 r. zamek był siedzibą właścicieli korfantowskiego majątku: Długomiłów, Schaffgotschów, Danowitzów, Mettichów, Nowaków, Burghaussów i Pücklerów. Obecnie obiekt wraz z kompleksem współczesnych budynków szpitalnych mieści Opolskie Centrum Rehabilitacji.

Invalid Displayed Gallery

Marek Misztal

Print Friendly, PDF & Email

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *